0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

D z i s i a j:

Zagórz Śląski: Konferencja Delegatów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa;

Warszawa: spotkanie członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej;

Katowice: konferencja promująca dialog społeczny oraz ocenę rocznej pracy Rady Dialogu Społecznego pod hasłem: DIALOG = SPOKÓJ SPOŁECZNY;

Katowice: posiedzenie Rady OPZZ województwa śląskiego;

Wrocław: posiedzenie Rady OPZZ województwa dolnośląskiego;

Kielce: posiedzenie Rady OPZZ województwa świętokrzyskiego

Makoszowy: Na końcu pod ziemią protestował jeden górnik. "Zastraszyli nas. Jesteśmy zdołowani"

Najwięcej było ich pod ziemią 35. O godz. 21 w czwartek protest prowadził jeden górnik. Wreszcie i on wyjechał na powierzchnię. - Z taką presją ze strony kopalni nie spotkaliśmy się nigdy. Stała się rzecz niebywała. Ludzie byli zastraszani, musieli podpisywać listę obecności - opowiada związkowiec. Górnicy bronili kopalnię Makoszowy przed likwidacją.

przeczytaj

Tragiczny rok pod względem śmiertelnych wypadków w górnictwie podziemnym

14 grudnia br. odbyło się 39 posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie, która pracuje w tym roku w nowopowołanym składzie na dwuletnią kadencję 2016-2017. Piotr Wojtacha, p.o. prezesa WUG, otwierając obrady zwrócił uwagę, że ten rok jest tragiczny pod względem śmiertelnych wypadków w górnictwie podziemnym, a zwłaszcza kopalniach rud miedzi.

przeczytaj

Rząd na kolizyjnym kursie ze związkowcami? Szef OPZZ: "to antypracownicze"

"Nie da się zwolnić związkowca" - takie przekonanie panuje wśród pracodawców. Ale nie w Polskim Radiu. Zarząd rozgłośni w ciągu dwóch tygodni zwolnił trzy osoby za obronę praw pracowniczych. Czyżby PiS, który do zeszłorocznych wyborów szedł jako partia "propracownicza", wchodził tym samym na kolizyjny kurs ze związkowcami? - Trzeba rozmawiać, ale nie z pozycji siły. Potępiamy te zwolnienia – mówi Jan Guz, przewodniczący OPZZ, i nie wyklucza protestów.

przeczytaj

"Nikt nie zobaczy już, który poseł jest pijany w Sejmie". Protest dziennikarzy

- To wprowadzanie cenzury i ograniczanie praw nie tylko dziennikarzy, ale także praw społeczeństwa do informacji – uważają przedstawiciele mediów, którzy zebrali się przed Sejmem. Dziennikarze protestowali przeciwko zmianom, jakie mają obowiązywać w gmachu przy Wiejskiej. Zakładają one m.in. ograniczenia rejestracji dźwięku i obrazu.

przeczytaj

Broniarz: Los reformy edukacji będzie przesądzony dopiero 1 września 2017

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego:- Niewątpliwym plusem – choć nie tyle samej reformy minister Zalewskiej, ile jej otoczki medialnej – jest to, że o polskiej szkole, o jakości i efektach nauczania, wreszcie mówimy poza kręgami nauczycieli, administracji oświatowej i ekspertów. Debaty rozgorzały wśród rodziców i samorządowców – tak intensywną dyskusję mamy po raz pierwszy od czasów reformy Handkego.

przeczytaj

Kwota wolna od podatku znowu w grze

W trakcie plenarnego posiedzenia Sejmu, kontynuowano dyskusję nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Autorami projektu są posłanki i posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy postanowili pomóc rządowi w wywiązaniu się ze złożonej w exposé przez premier Beatę Szydło obietnicy dotyczącej podwyższenia wysokości kwoty wolnej od podatku wszystkim podatnikom do 8 000 zł.

przeczytaj

Stanowisko ws. zmian w prawie spółdzielczym i prawie spółdzielni mieszkaniowych

- Związek Zawodowy „Budowlani" zdecydowanie negatywnie ocenia poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo spółdzielcze. W praktyce działania polskiego Parlamentu zdarzają się inicjatywy legislacyjne świadczące albo o braku merytorycznego przygotowania ich autorów albo o zamiarze wprowadzenia zmian prawnych mających na celu odniesienie korzyści przez wąską grupę społeczną.

przeczytaj

Ustawa "modernizacyjna" uchwalona

Sejm RP uchwalił „Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020". Wdrożenie Programu ma na celu poprawę skuteczności i sprawności działania służb mundurowych i stworzenie warunków sprzyjających realizacji ich ustawowych zadań przez modernizację infrastruktury, sprzętu i wyposażenia.

przeczytaj

Ustawa dezubekizacyjna nie obejmie części funkcjonariuszy? Sejmowe komisje są za tym

Jedna z ważniejszych poprawek - zaproponowana przez MSWiA i poparta przez posłów - zakłada, że minister spraw wewnętrznych w drodze decyzji "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" może wyłączyć spod przepisów ustawy osoby pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa ze względu na "krótkotrwałą służbę przed dniem 31 lipca 1990 oraz rzetelnie wykonywanie zadań i obowiązków po dniu 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem życia".

przeczytaj

Apel 194 organizacji do Prezydenta RP ws . ustawy o zgromadzeniach

- Apelujemy do Pana, Panie Prezydencie, o zawetowanie nowelizacji ustawy o zgromadzeniach jako niezgodnej z Konstytucją RP i ratyfikowanymi przez Polskę konwencjami międzynarodowymi, którzy przepisów zobowiązaliśmy się przestrzegać – napisały w apelu organizacje pozarządowe sprzeciwiające się wprowadzeniu zmian w prawie o zgromadzeniach.

przeczytaj

Kiedy związek zawodowy straci prawo do zajęcia stanowiska w sprawie

Związek zawodowy, jak każdy podmiot w obrocie prawnym, musi pilnować terminów. Ich niedotrzymanie ma negatywne konsekwencje. Spóźnienie może przede wszystkim odebrać organizacji prawo do zajęcia stanowiska w danej sprawie, ale bywa też, że zwalnia pracodawcę z obowiązku współdziałania ze związkiem.

przeczytaj