0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Ryga (Estonia): spotkanie Związkowej Sieci Morza Bałtyckiego (BASTUN)

Zakończył się Szczyt Społeczny w Goeteborgu

Na szczycie społecznym na rzecz sprawiedliwego zatrudnienia i wzrostu gospodarczego w szwedzkim Goeteborgu w dniu 17 listopada szefowie państw i rządów Unii Europejskiej proklamowali Europejski Filar Praw Socjalnych. W uroczystości, oprócz liderów instytucji europejskich, uczestniczyli również przedstawiciele europejskich organizacji pracowniczych i związków zawodowych. Polskie związki zawodowe reprezentował Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

przeczytaj

Porozumienie na rzecz Bezpieczeństwa Pracy przy Obsłudze Żurawi podpisane!

17 listopada br. w siedzibie Związku Zawodowego „Budowlani” podpisano Porozumienie na rzecz Bezpieczeństwa Pracy przy Obsłudze Żurawi. Inicjatorami Porozumienia są Komisja Operatorów Żurawi Związek Zawodowy Wspólnota Pracy oraz Związek Zawodowy „Budowlani”.

przeczytaj

Kampania wyborcza w OPZZ

Trwa kampania wyborcza w powiatowych strukturach OPZZ przed IX Kongresem naszej konfederacji. 17 listopada bieżącego roku, odbyły się wybory na przewodniczącego Rady Powiatowej OPZZ w Iławie.

przeczytaj

Jan Guz: Zwrot na rynku pracy. Czekają nas poważne zmiany

- W ostatnich latach rynek pracy się zmienił. Wiele osób pracuje w tzw. usługach, czyli na umowach niestandardowych. Spora część osób pracuje również w mikroprzedsiębiorstwach - podkreśla Jan Guz, przewodniczący OPZZ. Według niego za kilka lat rynek pracy będzie wyglądał zupełnie inaczej.

przeczytaj/zobacz

Destabilizująca związki reforma. Będzie można kwestionować status reprezentacji załogi

Rządowa nowelizacja ustawy o związkach zawodowych ma umożliwić zrzeszanie się m.in. zlecenio- i dziełobiorcom oraz samozatrudnionym. Uprawnienie takie otrzymają jednak tylko te osoby, które nie ponoszą ryzyka gospodarczego w związku z wykonywaną pracą. Dla firm może być to nie tylko furtka do ograniczania liczby osób, które mają prawo przystępować do związków, ale także sposób na destabilizowanie działalności tych ostatnich.

przeczytaj

Tchórzewski: Potencjalny inwestor dla kopalni Krupiński musiałby kupić ją od SRK

- Kopalnia Krupiński jest kopalnią przekazaną do SRK i jeżeli ktoś chciałby z tej kopalni dalej korzystać, to po pierwsze musi ją od SRK odkupić. Po drugie, musi przedstawić gwarancje finansowe, że pokryje koszty nawet ewentualnych strat i gwarancje finansowe, że po 2018 r. pokryje koszty jej zamknięcia i rekultywacji - skomentował w poniedziałek minister Tchórzewski, pytany w Katowicach o możliwość pozyskania inwestora dla kopalni Krupiński.

przeczytaj

Lekarze specjaliści też się buntują

Blisko 1500 rezydentów wypowiedziało klauzulę opt-out pozwalającą im pracować więcej niż 48 godzin. Normy unijne przewidują jedynie 38 godzin w tygodniu na etacie i 48 godzin wraz z nadgodzinami i dyżurami. Z szacunków Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) wynika, że najwięcej specjalistów wypowiada opt-outy na Podkarpaciu i w Małopolsce. Do rezydentów coraz częściej dołączają specjaliści.

przeczytaj

Z prac Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych

Planowano omówienie projektu nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych, przygotowany przez OPZZ i wniesiony do RDS 30 października 2017 r. Przedłożony projekt ustawy ma duże znaczenie społeczne, a jej uchwalenie nie rozszerzy wykazu prac w szczególnych warunkach i wykazu prac o szczególnym charakterze. W projekcie zaproponowano zmiany mające na celu zniesienie czasowego charakteru świadczenia, jakim jest emerytura pomostowa oraz umożliwienie PIP właściwe realizowanie kompetencji nadzorczych.

przeczytaj

Nie społeczeństwo jest zacofane, tylko elity ślepe

Dr Elżbieta Korolczuk: - Wiele osób próbuje budować opowieść o dzisiejszej mobilizacji społecznej, porównując ją do Solidarności, ale to nie ma większego sensu. Wyparcie tego, co się stało z Solidarnością po 1989 roku, a przede wszystkim tego, jak istotnym punktem odniesienia dla pierwszej Solidarności były postulaty ekonomiczne i kwestie klasowe, czyni tę analogię niewiarygodną. Cały spór toczy się na wyznaczonym przez PiS polu symbolicznym: kto przeskoczył przez płot, a kogo do stoczni dowiozła motorówka.

przeczytaj